אתרי ביקור

שדרות רוטשילד
שדרות רוטשילד, אחת השדרות היפות בעיר, מתייחדות בסגנונן האדריכלי שלה. הצד המערבי של השדרות מאופיין בסגנון אקלקטי, שהיה מקובל בשנים הראשונות של המאה ה-20.
ככל שמתקדמים מזרחה אפשר לראות יותר ויותר בניינים בסגנון בינלאומי מובהק (מאסכולת הבאוהאוס). לרחוב מקום חשוב בתולדות מדינת ישראל: כאן, בביתו לשעבר של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף - מבנה שהפך מאז להיכל העצמאות - הכריז דוד בן–גוריון את הכרזתו המפורסמת על הקמת המדינה.
ברחוב אחד העם הסמוך מתנשא מגדל שלום, שנבנה ב-1965 במשך זמן רב היה זה המגדל הגבוה ביותר במזרח התיכון, אך מאז קמו במרחב גורדי שחקים גבוהים יותר שלקחו ממנו את התואר.
שוק הכרמל היוצא מרחוב אלנבי ההומה, מציע שילוב ססגוני של אוכל ובגדים במחירים אטרקטיביים.
מדרחוב נחלת בנימין הסמוך מארח בימי שלישי ושישי יריד אמנויות, אז הוא מתמלא באמנים המוכרים את מרכולתם לקונים הרבים התרים אחר מתנות ומציאות.
רחוב שינקין נמצא לא הרחק מכאן. הרחוב משובץ בחנויות, בתי קפה ומסעדות, המספקים שפע של אפשרויות בילוי.
בית העיר
בית העירייה ההיסטורי של תל אביב, השוכן בכיכר ביאליק היפהפייה, שופץ בקפידה והיום הוא משמש כמוזיאון לתולדות העיר תל אביב.
בית העיר
חוגג את ההיסטוריה של העיר העברית הראשונה, 
במבנה המרשים תערוכות מתחלפות, ארכיון היסטורי ושלל פעילויות.
בית העיר, ככר ביאליק (03-5253403). שני–חמישי 
17:00–9:00 שישי ושבת 10:00–14:00
 
העיר הלבנה "ועדת המורשת העולמית צירפה את 'העיר הלבנה של תל אביב - התנועה המודרנית' לרשימת המורשת העולמית. צירוף לרשימה זו מאשר את ערכו יוצא הדופן והאוניברסאלי של אתר טבע או תרבות, אשר ראוי להגנה לטובתה של כלל האנושות". זו לשונה של הצהרת אונסק"ו משנת 2003, המכירה בעושרה של תל אביב בכל הקשור לאדריכלות בסגנון הקרוי בינלאומי. ואכן, תל אביב היא מוזיאון פתוח שמציג לראווה את הביטוי המקומי הייחודי לסגנון הבינלאומי בדגש על באוהאוס.
העיר הלבנה
"העיר הלבנה" - כפי שמכונה האזור העשיר באדריכלות באוהאוס - משתרעת מרחוב אלנבי בדרום, דרך רחוב בגין ורחוב אבן גבירול במזרח, נחל הירקון בצפון והים במערב. אף ש"העיר הלבנה" לא תמיד ממש צחורה, בשל הפיח והלכלוך שלא פעם מעטר את חזית הבניינים, מציאות זו משתנה בקצב מהיר, הודות למדיניות השימור הקפדנית שמנהיגה עיריית תל אביב באזור.
תל אביב עשירה בדוגמאות נפלאות למבנים אלה, וכדאי גם להיכנס למוזיאון הבאוהאוס הקטן (ביאליק 21, 03-6204664).
מרכז העיר
האזור המכונה "מרכז העיר" הוא פחות או יותר זה המשתרע בין הרחובות קינג ג'ורג' לארלוזורוב. אחד מהמוקדים שלו הוא דיזנגוף סנטר, מרכז הקניות הידוע שחולש על פינת הרחובות המרכזית של קינג ג'ורג' ודיזנגוף. דקות הליכה ספורות צפונה משם נמצאת כיכר דיזנגוף, שמארחת בימי שני ושישי את יריד האמנויות "דיזנגוף יוצר" (שני 20:00–12:00, שישי 16:00–9:00). בימי שלישי, חמישי ושישי מתקיים בכיכר יריד יד שנייה, חגיגה לאספני עתיקות וחובבי וינטג'
(שלישי וחמישי 22:00–14:00, שישי 17:00–8:00).
בית בן–גוריון
ביתו לשעבר של ראש הממשלה הראשון, דוד בן–גוריון, משמש כיום מוזיאון. הוא מציג את ספרייתו הענפה של בן–גוריון, וכן חפצים אישיים לצד תצוגה המתארת את מורשתו.
שד' בן–גוריון 17, 03-5221010,
www.ben-gurion-house.org.il
יפו
אלפי שנים לפני שמישהו חלם על תל אביב, עמדה יפו בגאווה על פיסת אדמה ופניה אל הים התיכון. מאז היא נכבשה, נחרבה, נבנתה מחדש ושוב נכבשה יותר פעמים משאפשר לספור. שינויים ומהפכות אינספור ליוו את תולדותיה, אבל דבר אחד לא השתנה: ביפו תמיד חיו מוסלמים, יהודים ונוצרים זה לצד זה, גם אם לא תמיד בשלווה.
העיר העתיקה הזאת היא אוצר בלום למבקר: אתרים היסטוריים, מוזיאונים, מסעדות משובחות, ברים, מרכז עתיק שעבר שיפוץ ושחזור, שוק פשפשים, בנייני דירות יוקרתיים. יפו, ללא ספק, נמצאת בתקופת שגשוג, והולכת ותופסת את מקומה הייחודי בנוף התל אביבי.

מגדל השעון - כיכר מגדל השעון
מגדל השעון מצוי במרכזה של הכיכר הקרויה על שמו, והוא סימן ההיכר הידוע ביותר של יפו, עיר בעלת היסטוריה ארוכה שחושפת עקבות עתיקים לצד מודרניים.
מגדל השעון נבנה בתחילתה של המאה ה-20, והשלמתו, כך אומרים, ציינה את שנת השלושים לשלטונו של הסולטן התורכי עבדול חמיד השני. נוסף אליו נבנו עוד 99 מגדלים דומים ברחבי האימפריה העותמאנית.

רובע האמנים - יפו העתיקה
סמטאות צרות ומפותלות, שקרויות בשמות 12 המזלות, הן רובע האמנים של יפו. המקום נוסד בשנת 1961, כאשר ממשלת ישראל ועיריית תל אביב החליטו להקים מתחם מגורים לאמנים. סופרים, ציירים ואדריכלים הוזמנו לרכוש כאן בתים, וכך העניקו לרובע את האווירה האלגנטית–אמנותית השורה עליו.
העיר הלבנה
שוק הפשפשים
במרחק קצר מהעיר העתיקה של יפו נמצא שוק הפשפשים, השופע חנויות מתמחות ובתי קפה קטנים. תמצאו כאן מבחר אותנטי של רהיטים עתיקים, בגדים מיד שנייה וחפצים מחפצים שונים.

נמל יפו
לנמל יפו, השופע מסעדות עממיות, אופי מחוספס ואווירה מזרח תיכונית אותנטית. הוא פסק לתפקד כנמל ב-1965, אז הפך נמל אשדוד לנמל העיקרי במרכז המדינה. בשנים האחרונות עובר אזור הנמל שידרוג, שיפוץ ופיתוח משמעותיים, שהפכו אותו לאזור תיירות, נופש וספורט, תוך שמירה על הצביון המיוחד של המקום. זהו מקום נהדר להתהלך בו לעת שקיעה, לפטפט עם הדייגים המקומיים ולשאוף אוויר אל מול נופי הים הפתוחים.
הנמל
נווה צדק
נווה צדק היא אחת השכונות האופנתיות (וגם היקרות) בתל אביב. מבנים רבים בה שוחזרו תוך שמירה על הסגנון האדריכלי המקורי של האזור. השילוב היפהפה בין הקסם הישן לעיצוב המודרני הפך אותה למובלעת ייחודית המושכת אליה אמנים רבים. למרות האליטיסטיות הניכרת, האווירה בשכונה נשארה נינוחה, ואין כמו שיטוט רוגע בסמטאותיה והצצה בחלונות הראווה. מלבד הבוטיקים הרבים שלאורך הרחוב הראשי, רחוב שבזי, יש בנווה צדק כמה מוסדות תרבות שכדאי לפקוד.
בית רוקח
ב- 1884 , הצעיר הירושלמי שמעון רוקח, בן למשפחה אמידה, הגיע ליפו לצורכי עסקים. הוא הופתע מהתנאים שבהם חיו יהודי העיר, והחליט לבנות עבורם שכונה חדשה. כך הוקמה 1887–ב נווה צדק - השכונה הראשונה והגרעין שממנו צמחה אחר כך תל אביב. בית רוקח שימש כמקום התכנסות פוליטי וחברתי לאנשי השכונה. 
ב–1983 שחזרה ושיפצה נכדתו של שמעון רוקח, את הבית, שעמד נטוש שנים רבות. כיום הוא מציג את עבודותיה של מג'רו מינץ וכן את תולדות נווה צדק.
שמעון רוקח 36, נווה צדק, 03-5168042,
www.rokach-house.co.il
התחנה
תחנת הרכבת ההיסטורית השוכנת מנגד לחוף הים, בצמוד לנווה צדק, שופצה ושוחזרה לאחרונה והפכה למתחם תוסס עתיר בתי קפה, ברים, מסעדות, בוטיקים אופנתיים, חנויות עיצוב, ותכשיטים. המבנים העתיקים ששופצו בטעם משווים למקום אווירה קסומה, ומיקומו המנצח של המתחם מול חוף והאווירה השוקקת הופכים את התחנה לתחנת חובה בסיור התל אביבי.
רח' הרברט סמואל, בין נווה צדק ליפו,
www.hatachana.co.il
 
מרכז סוזן דלל למחול ותיאטרון
המתחם שבו שוכן היום מרכז סוזן דלל למחול ותיאטרון נבנה 1908–ב כצמד בתי ספר: בית ספר "חובבי ציון" לבנות ומולו בית הספר לבנים אליאנס. לאחר שעמדו ללא שימוש, הם שופצו והפכו לביתו של המרכז המוביל בישראל למחול, סוזן דלל.>נר.
יחיאלי 5, נווה צדק,www.suzannedellal.org.il ,03–5105656 ,03–5105656

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
המוזיאון שוכן בבית עתיק ומשוחזר להפליא, מוקיר את הסופר, המאייר והצייר שתיאר בעבודותיו את תל אביב בראשיתה.
רוקח 21, נווה צדק, 03-5108554
סוזן דלל
נמל תל אביב
נמלה הישן של תל אביב התעורר לחיים חדשים וכיום זהו מתחם הומה המשמש למסחר, בידור ופנאי. כשמטיילים בו היום קשה להאמין שרק לפני שנים אחדות הנמל היה נטוש והרוס, קורבן לשיני הזמן, שאיש לא גילה בו עניין. תוכנית שיקום מקיפה הפכה אותו לאטרקציה נעימה המשלבת קניות, מסעדות וחיי לילה.
קצת היסטוריה: נמל תל אביב נוסד ב- 1936 , אז חנכה אותו ספינת מטען יוגוסלבית. שנתיים מאוחר יותר עברו דרכו לראשונה עולים חדשים, ובשלושת העשורים שלאחר מכן הוא המשיך לשרת את ישראל כאחד מנמליה העיקריים. אך ב–1965 פסקה פעילותו של נמל תל אביב לטובת נמל אשדוד, החדש והגדול יותר.
במשך 30 השנה הבאות הלך נמל תל אביב ודעך, ולא היה מי שיגלה בו עניין ויראה את הפוטנציאל הטמון בו. ואז, ב- 2001 , הוא נגאל מגורלו העגום וזכה לשיקום שהפך אותו למתחם תוסס. היה זה לכל הדעות אחד ממבצעי השיקום האורבני החשובים בישראל.
פארק הירקון
פארק הירקון הוא מרחב ירוק משובב עין בעיר הצפופה, המשתרע משני צידי נחל הירקון. יש בו שפע של אפשרויות לבילוי רוגע: אפשר לשכור סירה קטנה ולשוט באגם, לשכור זוג אופניים ולרכוב לאורך נהר הירקון, או לצאת להליכה מרעננת בשבילי הפארק. הילדים יאהבו את פינת החיות הקטנה, ואילו חובבי הספורט יוכלו להזיע בספורטק - מתקן ספורט הכולל קיר טיפוס, מגרשי כדורסל וכדורגל ורחבת סקייטים ורולרבליידס. בימי הקיץ החמים מומלץ לבקר בפארק המים מימדיון. הבריכות, המזרקות ומגלשות המים שבו הן מקום מעולה להשיב בו את נפשם של ילדים והוריהם ביום לוהט. 
 
חוף הים תרבות החוף של תל אביב מגדירה את חוף הים כישות עצמאית. החופים התל אביביים נמתחים לאורך כל העיר, ובימי הקיץ - ובעצם לא רק בהם - הם הומים פעילות במשך כל שעות היממה, עמוסים בתיירים ובמקומיים שמציפים את החופים כדי ליהנות מהים והשמש.
חוף מציצים חוף מציצים שופץ לאחרונה והפך לחוף המועדף על בני העשרים ומשהו. הקיוסק המיתולוגי כבר לא כאן, אך במקומו יש בר–חוף נחמד המציע אוכל לא רע וכסאות פזורים על החול. יש כאן גם מתקני משחקים לילדים ושירותים סבירים, ולא פחות חשוב - בזכות המיקום צפוני, חוף מציצים נמצא במרחק הליכה קצרה מנמל תל אביב השופע מסעדות וברים. קל להבין מדוע הפך לפייבוריט של רבים.
חוף הים
חוף נורדאו - החוף הדתי
חוף נורדאו, החוף הדתי, צמוד לחוף הילטון, אף כי מבחינה תרבותית השניים רחוקים זה מזה. בחוף נורדאו הגברים והנשים לא נפגשים לעולם, כי מוקצים להם ימים נפרדים לבילוי בחוף. הנשים קיבלו בלעדיות בימי ראשון, שלישי וחמישי, ואילו הגברים קיבלו את ימי שני, רביעי ושישי. בשבת, כאשר הלקוחות הקבועים ממלאים את מצוות שמירת השבת, החוף התחום בחומה פתוח לבני שני המינים. מלבד החומה והימים הנפרדים, חוף נורדאו הוא חוף סטנדרטי למדי, ובו רצועת חול נחמדה ומים רגועים.
חוף גורדון
אם חוף אידאלי בעיניכם הוא חוף רועש ממוזיקה ומלא בכסאות חוף ועליהם משתזפים ומשתזפות - רדו לחוף גורדון בסוף השבוע, ותמצאו את עצמכם מוקפים בתל אביבים שסוגדים לשמש ובאוסף מגוון של טיפוסים.
חוף בננה ביץ'
חוף בננה ביץ' נמצא ליד צ'ינקי ביץ' והדולפינריום. הוא אמנם לא משתווה להם ביופיו, אבל מציע תצפיות נהדרות לכל הכיוונים - מערבה אל הים, דרומה ליפו, וצפונה אל רצועת המלונות המודרנית ועתירת הניגודים של תל אביב.
חוף הילטון
חוף ציבורי מבודד יחסית, נחבא מתחת למבנה הענקי של מלון הילטון. הוא אהוב במיוחד על גולשים ושחקני כדור–יד וקיימים בו מתקני ספורט. זהו חוף נקי ונעים, ובימי השבוע הוא נוטה להיות רגוע יותר וצפוף פחות מהחופים המרכזיים יותר.
צ'ינקי ביץ' - חוף המתופפים
יום שישי, אחר הצהריים המאוחרים: תל אביבים מכל הגילים והמעמדות מקבלים את השבת במעגל תיפוף על החוף, וברקע השמש השוקעת. במעגל משתתפים נגני כלי הקשה ומוזיקאים חובבים מכל הרמות והגילים, והקהל המקיף אותם מצטרף בריקוד ובמחיאות כפיים קצביות.
מחזה מיוחד.
מוזיאון ארץ ישראל
המוזיאון מציג תערוכות קבועות מרשימות של כלי זכוכית, מטבעות, מוזאיקה וחפצי פולקלור יהודי מכל התקופות לצד פלנטריום המספק חוויה מרגשת לילדים.
חיים לבנון 2, רמת אביב, 03-6415244 , www.eretzmuseum.org.il
בית התפוצות - מוזיאון העם היהודי
בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי, פורש את הסיפור המיוחד של העם היהודי במהלך התקופות ובכל קצוות תבל.
במוזיאון אוסף מרשים של תצוגות, לצד מוסיקה יהודית, סרטים דוקומנטריים וצילומים. מדריכי שמע באנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית ועברית במסגרת כרטיס הכניסה למוזיאון. 
קמפוס אוניברסיטת תל אביב, שער 2, רח' קלאוזנר, רמת אביב, www.bh.org.il , 03-7457800 ראשון, שני, שלישי וחמישי 10:00–16:00, רביעי 10:00–18:00, שישי 9:00–13:00, שבת סגור.
להזמנת מדריך פרטי: bhtours@post.tau.ac.il או 03-7457808
המרינה בתל אביב
מלבד היותה מעגן לסירות ויאכטות, משמשת המרינה גם כמרכז פעיל לספורט ימי, הכולל מועדוני גלישה, צלילה, שיט ועוד. המסעדה שבמקום תספק לכם חוויה קולינרית בסגנון ים תיכוני.